Jak z głową kupić ledowy zamiennik tradycyjnej żarówki?
Żarówki LED na przestrzeni ostatnich lat stały się atrakcyjnym zamiennikiem dla tradycyjnych żarówek. Wybieramy je coraz chętniej, korzystając z szeregu zalet płynących z zastosowania w domu czy miejscu pracy oświetlenia LED. Wśród klientów można niekiedy zaobserwować ich wątpliwości co do tego, jak odpowiednio dobrać żarówkę LED w miejsce dotychczasowej, tradycyjnej żarówki. Nastręcza to kupującym pewne problemy, tymczasem nie jest to zbyt skomplikowana kwestia. Poniżej zebraliśmy dla Państwa kilka przydatnych informacji na temat żarówek LED dostępnych w ofercie naszego sklepu elektrycznego.
WAT a LUMEN
Przez wiele lat przyzwyczailiśmy się do klasycznych żarówek, których moc była określana w WAT-ach. Z tego powodu, dokonując zakupu żarówek LED nad próbujemy kierować się ilością watów określoną na opakowaniu. Tymczasem o rzeczywistej mocy takiej żarówki świadczy wytwarzany przez nią strumień świetlny, parametr podawany w jednostkach zwanych lumenami. Dlatego też ważna jest umiejętność właściwego przeliczania wartości mocy tradycyjnych żarówek na strumień świetlny, jaki emituje LED. W poniższym zestawieniu zawarliśmy dla Państwa porównanie mocy tradycyjnych żarówek i nowoczesnych LED, aby ułatwić zakupy w naszej hurtowni elektrycznej w Warszawie.
- Tradycyjna żarówka o mocy 25W wytwarza strumień światła około 249 lumenów, co oznacza, że odpowiada jej 6W LED.
- Tradycyjna żarówka o mocy 60W wytwarza strumień światła około 806 lumenów, co oznacza, że odpowiada jej 12W LED.
- Tradycyjna żarówka o mocy 100W wytwarza strumień światła około 1340 lumenów, co oznacza, że odpowiada jej 22W LED.
Na opakowaniach wielu żarówek LED można znaleźć informację, jakiej tradycyjnej żarówki dany produkt jest zamiennikiem, dlatego warto zwracać uwagę na oznaczenia, tak aby Państwa osprzęt elektryczny był odpowiednio dobrany i skomponowany z potrzebami. Moc oświetlenia powinna być zależna od wielkości pomieszczenia i jego rodzaju. Inne żarówki LED sprawdzą się w kuchni, a jeszcze inne w sypialni.
Gdy barwa ma znaczenie
Ważnym parametrem, który należy brać pod uwagę jest także temperatura barwowa światła wytwarzanego przez daną żarówkę LED. Informację o barwie światła znajdą Państwo na opakowaniu, co także zachęca do uważnego zapoznawania się z oznaczeniami. Jednostką temperatury barwowej jest Kelwin (K). W zależności od tego w jakim pomieszczeniu żarówka LED użytkowana, należy dobrać jej temperaturę barwową. Standardowy zakres temperatury barwowej mieści się w przedziale od 2000K do 10000K.
- Zakres od 2700K do 3000K odpowiada barwie ciepło-białej.
- Zakres od 3500K do 4800K to światło określane jako neutralne lub uniwersalne.
- Zakres od 5000K do 6500K oraz powyżej odpowiada barwie zimno-białej lub dziennej.
Od tego jaką temperaturę barwową dadzą żarówki LED światła, które wykorzystamy w pomieszczeniu, zależy nie tylko to, czy będzie ono właściwie oświetlone, ale także to jak będziemy się tam czuć. Światło białe i ciepłe jest wskazane do użytku w mieszkaniach i miejscach wypoczynku, a światło o barwie zimnej sprawdzi się lepiej w miejscach pracy.
Zmiana na lepsze
Dlaczego żarówki LED wypierają tradycyjne żarówki? Odpowiedź jest prosta. Najlepszym rozwiązaniem do domu w zakresie energooszczędności praktyczności użytkowania są żarówki LED. Pobierają one o 80% mniej energii niż klasyczne żarówki. Zdecydowanie większa jest także ich żywotność i trwałość, co w dłużej perspektywie czasu również daje konkretne oszczędności. Długi czas użytkowania powoduje, że unikamy częstej wymiany. Ich zaletą jest także to, że są bezpieczne dla naszego wzroku oraz dla środowiska. W bogatej ofercie osprzętu elektroinstalacyjnego naszego sklepu internetowego znajdą Państwo wysokiej jakości żarówki LED, idealne do każdego pomieszczenia, w którym chcą Państwo wymienić tradycyjne żarówki na nowoczesne i oszczędne źródło światła.